Termal Su Kaşıntılara İyi Gelir Mi? Hangi Kaplıca Kaşıntıya İyi Gelir?
  1. Anasayfa
  2. Sağlık Bilgileri

Termal Su Kaşıntılara İyi Gelir Mi? Hangi Kaplıca Kaşıntıya İyi Gelir?

0

Termal su, farklı cilt problemlerinin neden olduğu kaşıntılara iyi gelmektedir. Yer altından çıkan bu sular mineraller açısından son derece zengindir. Bu sebeple cilt hastalıklarının tedavisinde alternatif olarak kullanılmaktadır. Uzmanlar da doğal ya da tıbbi ilaçlara ek olarak uyuz için kaplıca önerebilmektedir. Kaşıntı içinse radyoaktif özellikli termal sular önerilmektedir.

Uyuz Hastalığına Hangi Kaplıca İyi Gelir?

Derman Ilıcası uyuz hastalığının iyileşmesinde etkili doğal su kaynaklarından birisidir. Hastalığa iyi geldiğinden dolayı halk arasında ‘Uyuz Ilıcası’ olarak da bilinmektedir. Ilıca, barındırdığı sülfür ve klor sayesinde, özellikle cilt hastalıkları için şifalı göl olarak bilinmektedir. Göl, Balıkesir’in Gömeç ilçesinde yer almaktadır. Osmanlı döneminde de uyuz için kaplıca tedavisinde gölden yararlanıldığı bilinmektedir.. Derman Ilıcası dışında Eskişehir’de bulunan bir doğal kaynak da uyuza iyi gelmektedir.

40’a yakın kişinin yaşadığı bir mahallede bulunan bu doğal su kaynağı çok fazla bilinmemektedir. Uyuz hastalığına iyi gelen kaplıcalar arasında, Eskişehir’in Alpu ilçesinde yer alan su kaynağına “Uyuz Hamamı” da bulunmaktadır. Kaşıntıya iyi gelen kaplıcalar arasında bir diğeri de, Sivas merkeze bağlı Gümüşdere Köyü sınırları içinde yer almaktadır. “Uyuz Gölü” olarak da bilinmektedir. Bu doğal kaynağın barındırdığı kaşıntıya iyi gelen sular sayesinde, egzama, sedef, mantar gibi diğer cilt sorunlarına da iyi geldiği söylenmektedir.

Sivas Uyuz Gölü Nerede?

Sivas’a 45 km uzaklıkta bulunan Uyuz Gölü’ne ulaşmak için aşağıdaki haritadan faydalanabilirsiniz:

Ancak, Roma döneminden beri insanlara şifa veren Sivas Gümüşdere’ye bağlı olan Uyuz Gölü’nün özellikle 2022 yılında kuruyarak oldukça küçüldüğünü, çeşitli illerden yüzlerce kilometre gelerek ulaşan ziyaretçilerin hayal kırıklığı yaşadığını da üzülerek hatırlatmak istiyoruz.

Termal Suyu Uyuza iyi Gelir Mi?

Termal suları uyuz hastalığının yol açtığı kaşıntılara iyi gelmektedir. Termal suların içeriğinde kükürt bulunmaktadır. Kükürtlü su uyuza iyi gelirmi, cilt hastalıklarının tedavisinde olumlu etkiye sahiptir. Uyuz da bir cilt hastalığı olduğundan hem tedavisi hem de kaşıntısının hafiflemesi için termal sulardan faydalanılabilir.

Kaplıca Uyuza iyi Gelir Mi?

Termal su kaşıntılara, yukarıda anlattığımız gibi uyuz hastalığına iyi gelmektedir. Uyuza iyi gelen kaplıcalar, kükürt içeriği sayesinde, egzamaya da iyi gelmektedir. Termal kaplıcaların uyuz üzerindeki etkisini artırmak için, termal suya girmeden önce 5 – 10 dakika saunada vücudunuzu ısıtmanız, daha doğrusu yumuşatmanız kaplıca minerallerinin derinize işlemesini kolaylaştıracaktır.

Ancak, saunaya girmeden önce mutlaka doktorunuza danışmalı, kalp ve damar hastalıkları açısından saunaya ve kaplıcaya girmeye uygun olup olmadığınızı öğrenmelisiniz. Kaplıca suyu uyuza iyi gelir mi, öncesinde doktorunuzun önerdiği kadar saunada kalıp girdikten sonra faydasını görmeniz mümkündür.

Mantar hastalığına iyi gelen kaplıcalar

Türkiye’de birçok kaplıca, çeşitli sağlık sorunlarına iyi gelme özellikleriyle tanınır. Göynük, Gazlıgöl, Kozaklı, Kızılcahamam, Gönen, Oylat ve Ilıca kaplıcaları, romatizma, cilt hastalıkları, sindirim sistemi rahatsızlıkları, kadın hastalıkları ve metabolizma bozukluklarına iyi geldiği bilinmektedir. Mantar hastalığı için kaplıca tedavisi düşünülüyorsa, bir uzmana danışılması önerilir.

Kükürtlü hamam uyuza iyi gelir mi?

Deride oluşan bazı hastalıkların tedavisinde hamamın faydalı olduğu bilinmektedir. Özellikle derideki kaşıntı, sivilce ve çıbanlara karşı faydalıdır. Hamamın, uyuz hastalığını da tedavi edip geçirdiği belirtilmektedir. Ancak, uyuz tedavisinde en etkili yöntemlerin doktor tavsiyesiyle uygulanan tedaviler olduğunu unutmamak gerekir. Eğer uyuz şüphesi veya belirtileri varsa, mutlaka bir dermatoloji uzmanına başvurulmalıdır.

Uyuz tedavisinde önemli olan bir diğer konu da, sadece kişinin cildinin değil, kıyafetlerinin de bu parazitten arındırılması gerektiğidir. Uyuz parazitinin tamamen öldürülebilmesi için 10 dakika boyunca 50 santigratlık sıcaklığa maruz bırakılması gerekmektedir.

Kükürtlü su uyuza iyi gelir mi?

Termal suların içeriğinde kükürt bulunmaktadır. Kükürtlü su, cilt hastalıklarının tedavisinde olumlu etkiye sahiptir. Uyuz da bir cilt hastalığı olduğundan, hem tedavisi hem de kaşıntısının hafiflemesi için termal sulardan faydalanılabilir. Özellikle kükürt içeriği sayesinde, egzama ve uyuz gibi hastalıklara iyi gelen kaplıca suyu uyuza iyi gelmektedir. Ancak, termal suya girmeden önce saunada vücudu ısıtmak, kaplıca minerallerinin deriye işlemesini kolaylaştırabilir. Fakat bu tür tedavilere başlamadan önce mutlaka bir doktora danışılması gerekmektedir.

Uyuza hamam iyi gelir mi?

Deride oluşan bazı hastalıkların tedavisinde hamamın faydalı olduğu bilinmektedir. Özellikle derideki kaşıntı, sivilce ve çıbanlara karşı faydalıdır. Hamamın, uyuz hastalığını da tedavi edip geçirdiği belirtilmektedir. Ancak, uyuz tedavisinde en etkili yöntemlerin doktor tavsiyesiyle uygulanan tedaviler olduğunu unutmamak gerekir.

Uyuz kaşıntısına ne iyi gelir?

Eğer kaplıca yolculuğu yapacak durumunuz yoksa, bulunduğunuz yerde uygulayabileceğiniz en iyi uyuz tedavisini bir dermatolog ile birlikte belirleyebilirsiniz. Bunun haricinde, Bepanthol Sensiderm ve Travazol krem, uyuz için oldukça etkilidir.

Sauna uyuza iyi gelir mi?

Sauna, stresi azaltma özelliğiyle vücuttaki antikor üretimini artırarak bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayrıca, astım, kronik bronşit, cilt hastalıkları, hormonal bozukluklar, uykusuzluk ve depresyonun tedavisinde de yararlıdır. Özellikle romatizmal hastalıklarda eklem ağrısı ve hareket kısıtlılığı, saunanın etkisiyle yüzde 40-70 oranında azalabilir. Dolayısı ile, uyuza da iyi geldiği söylenmektedir.

Termal su uyuza iyi gelir mi?

Termal su, birçok mineral ve element içermesi nedeniyle cilt sağlığı için faydalı olabilir. Ancak uçuk (Herpes Simplex Virüsü) gibi viral bir enfeksiyon durumunda, termal suyun bu enfeksiyon üzerindeki etkileri net değildir. Uyuza kaplıca iyi gelir mi sorusuna evet diyebilirken, uçuk için kesin cevap veremeyiz.

Kaplıcalar uyuza iyi gelir mi

Kaplıcaların bazı cilt rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinse de, uyuza direkt etkisi konusunda kesin bir bilgi yoktur. Uyuz tedavisi için bir dermatologa başvurmak en doğrusudur. Uyuza termal iyi gelir mi, doktorunuza danışarak termal kaplıca tavsiyesi alabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir