Kaplıca Suyunda Kaç Dakika Durulur? Kaç Gün Kaç Hafta Gidilir?
  1. Anasayfa
  2. Sağlık Bilgileri

Kaplıca Suyunda Kaç Dakika Durulur? Kaç Gün Kaç Hafta Gidilir?

2

Kaplıca suyunda en az 10, en fazla 20 dakika durmak, suyun şifasından faydalanmak için yeterli olacaktır. Kaplıca suyu metabolizmayı hızlandırır ve buna bağlı olarak kendinizi çok yorgun hissedersiniz, kalp atışınız artar. Termal suya girerken gözeneklerimizin açık olduğuna emin olmalıyız, herhangi bir kimyasal ürün kullanmamalıyız ve termal suya girmemizde herhangi bir sakınca (sağlıksal olarak) olmadığına emin olmalıyız. Belirttiğimiz süre içerisinde vücut gerekli mineralleri almaktadır.

Kaplıcaya Günde Kaç Kere Girilir?

Kaplıcaya günde maksimum 2 kere girmeniz yeterlidir. 20 şer dakika boyunca 2 kere girdiğinizde kaplıca suyunun faydalarını hissedebilirsiniz. Kaplıcada kaldığınızda metabolizmanız oldukça hızlanacaktır. Bu nedenle de çarpıntı yaşayabilirsiniz, kendinizi çok yorgun hissedebilirsiniz. Sonuç olarak bu tarzda kötü etkilenmemek için 20 dakikadan fazla kaplıca suyunda kalmayın.

Kaplıcada Kaç Gün Kalmalı?

Kaplıcada 3 hafta boyunca; ilk hafta bir gün, ikinci hafta iki gün ve üçüncü haftada günde 3 gün girmek koşuluyla kalınabilir. Uzmanlar, 3 hafta uygulanan bu yöntemle şifa bulunabileceğini belirtmiştir.

Kaplıcadan Sonra Duş Alınır Mı?

Kaplıcanın minerallerinden faydalandıktan hemen sonra duş alınmamalıdır. Kaplıcadan çıktıktan sonra 20 – 30 dakika dinlenin ve ardından duşunuzu alın. Herhangi bir mikrop veya enfeksiyondan zarar görmemek için iyi bir şekilde yıkanın. Hemen duşa girerseniz termal suyun faydalarından daha az faydalanmış olacaksınız.

Kaplıca Suyunda Yüzülür mü?

36 dereceden fazla kaplıca suyunda yüzmek, uzmanlar tarafından tavsiye edilmeyen bir durumdur. Toplu alanlarda kaplıcaya girildiğinde şifa bulmak isterken hastalık kapılabilir. Dolayısıyla termal havuz içinde yüzmek ya da uzun süre kalmak tehlikelidir.

Kaplıca Suyuna Baş Sokulur Mu?

İnsanlar yüzdükleri için amip çoğalmasının riski vardır bu nedenle de kaplıca suyuna baş sokulmaz. Eğer, kafanızı kaplıca suyuna sokarsanız sözünü ettiğimiz mikroplar burun veya ağız yolu ile bünyenize bulaşabilir. Bu yüzden sadece vücudunuzu dinleriniz.

Termal Suya Nasıl Girilmeli?

Termal Suya şu şekilde girilmelidir:

  • Öncelikle termal suya girecek kişinin herhangi bir rahatsızlığı varsa doktoruna danışması ve doktorun onayı ile küre başlamalıdır.
  • Kaplıca kürlerinin en az 15 olmasının yanında en fazla 24 banyo ile sınırlı kalması önerilir.
  • Termal suyun sıcaklığı en fazla 36-38 derece arasında olmalıdır.
  • Termal suya soğuk su ilave edilmemelidir.
  • İlk hafta günde bir kere, ikinci hafta günde iki defa girilmelidir.
  • Termal banyoda kalma süresi 10 dakikadan başlayıp 20 dakikayı geçmeyecek şekilde arttırılabilir.
  • Tok karnına termal suya girilmesi önerilmemektedir.
  • Termal banyodan çıktıktan sonra en az 30 dakika dinlendikten sonra normal duş alabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir