Termal Su Prostata İyi Gelir Mi?  Prostata İyi Gelen Kaplıcalar
  1. Anasayfa
  2. Sağlık Bilgileri

Termal Su Prostata İyi Gelir Mi?  Prostata İyi Gelen Kaplıcalar

1

Termal su, prostata iyi gelen bir alternatiftir. Prostat, mesanenin hemen altında bulunan ve idrar kanalının geçtiği bir salgı bezidir. İdrar yolları ile ilintili olduğu için özellikle sıcak ortamı sevmektedir. Vücudun belden aşağı olan bölümünün bir hayli sıcak tutulmasını gerektiriyor. Kış aylarında oluşan soğuk hava, prostat için oldukça risk taşımaktadır. Bu durumdan ötürü termal sular prostat rahatsızlığı için önerilmektedir.

Prostat rahatsızlığı erkeklerde görülen ve idrar akışını engelleyen hastalıktır. İdrar akışı engellendiği için mesane çok daha fazla kasılmak zorunda kalır. Bu da ağrı ve sancı durumunu ortaya çıkarır. Soğuk hava bu durumu daha da tetikler. Belin aşağısında bulunan bölgelerin sıcak tutulması bir hayli önem arz eder. Termal sularının sıcak olması, bu durumun atlatılmasında büyük rol oynamaktadır.

Prostata İyi Gelen Kaplıcalar?

Antalya’da bulunan Damlataş, Kaş ve Demre kaplıcaları, prostatın iyileşmesi sürecinde oldukça faydalı kaplıcalardır. Termal havuz içerisinde bulunan karbonat ve hidrokarbonat, hastalığa iyi yönde tesir etmektedir. Afyon / Gazlı göl kaplıcaları da idrar yolları ve prostat rahatsızlığı yaşayan kişilerin uğrak yerlerinden birisidir. Sıcaklık aralığı 40-70 derece olan bu kaplıcaların içerisinde bulunan mineraller, hastalara şifa dağıtıyor. Termal su prostata iyi geldiği için, bu yörelere tatil programı yapabilirsiniz.

Sıcak Su Prostata İyi Gelir Mi?

Sıcak su, prostata iyi gelmektedir. Prostat büyümesi yaşayan hastaların en büyük sorunu, soğuk havalarda yaşadıkları ağrı ve sancılardır. Soğuk havalarda hem bağışıklık sistemi düşer hem de idrar yolları ve ona bağlı hastalıklar nükseder. Bu gibi durumlarda kişiler sıcak banyo yapabilir, sıcak su torbası üzerine oturabilir ya da kaplıcalara gitmeyi tercih edebilir. Önemli olan sıcak ortamın sağlanmasıdır. Aksi takdirde ağrı, sancı ve sürekli idrara çıkmak zorunda kalırlar.

Sauna Prostata İyi Gelir Mi?

Sıcak içeren her tedavi prostata iyi gelir. Yukarıda da anlattığımız gibi, soğuk havalar ve ortamlar prostatın düşmanıdır. Bu nedenle saunaya girmeniz prostat rahatsızlığına iyi gelecektir. Ancak, sauna gibi çok sıcak ortamlar tansiyon vb. kalp ve damar hastalıklarında tetikleyici rol oynayabileceğinden, bilinen bir sorununuz olmasa da saunaya girmeden önce mutlaka doktorunuza danışmalı ve gereken testleri yaptırmalısınız. Doktorunuz onay verdiği takdirde de, saunayı 5 – 10 dakikadan uzun kullanmanız tavsiye edilmez.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir