Tansiyon Hastaları Kaplıcaya Girebilir Mi? Sauna veya Hamam?
  1. Anasayfa
  2. Sağlık Bilgileri

Tansiyon Hastaları Kaplıcaya Girebilir Mi? Sauna veya Hamam?

6

Tansiyon hastaları kaplıcaya girmeleri sağlıkları açısından uygun değildir. Genellikle yüksek tansiyon adıyla bilinen hipertansiyon, kalpten vücuda yayılan kanın pompalama sırasında atardamara uyguladığı kuvvetin artarak kalp hastalığı gibi ciddi sorunlara neden olabilme durumudur. Tansiyon hastalarının kaplıca gibi rahat nefes almayı engelleyecek, aşırı sıcak ve basık ortamlardan uzak durmaları gerekmektedir

Tansiyon Hastaları Neden Kaplıcaya Giremez?

Sıcaklık ve nem miktarı fazla olan mekânların kalp ve damar sağlığında problemleri olan kişiler tarafından tercih edilmemesi gerekiyor, yüksek tansiyon hastası olanlar tansiyonun aşırı yükselmesiyle beyin kanaması geçirebilir bununla birlikte ani ölümlere yol açabilmektedir. Basık, sıcak ve havasız ortamlarda meydana gelecek solunum sıkıntıları nabız artışına neden olarak kalp de oksijen gereksiniminin artmasına neden olur. Bu durum göğüs sıkışmalarına ve ritim bozukluklarına neden olur.

Yüksek Tansiyon Hastaları Hamama Gerebilir Mi?

Yüksek tansiyon hastalarının hamama girmeleri uygun değildir. Hamam gibi kapalı, nem miktarı yüksek, basık ortamlarda bulunmaları sağlıkları açısından tavsiye edilmemektedir. Hamam gibi aşırı sıcak ortamlarda nabzın fazla artmasıyla tansiyon yükselerek ciddi sağlık sorunlarına hatta ölüme yol açabilmektedir.

Yüksek Tansiyon Hastası Saunaya Girebilir Mi?

Yüksek tansiyon hastalarının saunaya girmeleri uygun değildir. Saunalar sıcak buharlı nemli ortamlardır. Sauna ortamı aşırı terleme ve sıvı kayıpları ile yüksek tansiyon hastasının rahat nefes almasını engelleyerek kalp ritminde ve nabzında artışlara neden olur bu durum başka sağlık sorunlarını tetikleyebilir. Tansiyon hastaları rahat nefes alacakları havadar ve sıcaklığın normal düzeyde olduğu yerlerde bulunmalıdırlar.

Tansiyon Hastaları Nelerden Uzak Durmalı?

Tansiyon hastaları öncelikle beslenmelerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Yağlı besinler veya yağda kızartılmış besinler, tatlılar, gazlı şekerli içecekler, margarin, tuz, kırmızı et ve sakatatlar tansiyon hastalarının dikkat etmesi gereken gıdalardır. Bu ve bunun gibi tansiyona etkisi olan yiyeceklerin kullanımını sınırlandırmak sebzeyi daha çok tüketmek tansiyonda ani yükseliş ve düşüşleri engelleyecektir.

Sigara ve alkol tüketimi en aza indirilmeli mümkünse bu zararlı alışkanlıklar bırakılmalıdır. Özellikle yaz aylarında çok sıcak günlerde dışarı çıkılmamaya özen gösterilmelidir. Yine fazla kalabalık ve basık ortamlarda sauna hamam gibi nefes alınmasının güç olduğu mekanlarda bulunulmamalıdır. Ayrıca, sauna etkisi yaratabilecek termal havuz gibi ortamlardan da uzak durmaları sağlıkları için iyi olacaktır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir