Saunaya Hamamdan Önce Mi Girilir? Ne Zaman Girilir?
  1. Anasayfa
  2. Sağlık Bilgileri

Saunaya Hamamdan Önce Mi Girilir? Ne Zaman Girilir?

0

Vakit sıkıntısı olan kişilere kolaylık sağladığı için önce sauna sonra hamam tercih etmelidir. Sauna, cildin yumuşamasını sağlar ve kese işlemi daha hızlı sonuçlanır. Nihayetinde her iki yer de gözenekleri açmak, toksinleri vücuttan atmak için kullanılan mekanlardır. Bu mekanlara gitme önceliği zamanına bağlıdır. İlk olarak saunaya gittiğinizde gözenekleriniz açılır ve terleme yolu ile toksinlerinizi atarsınız, daha sonra hamama gidip toksinleri tamamen vücudunuzdan atabilirsiniz. Son olarak hamama gidilmesi temizlik açısından önemlidir.

Yarım saatten fazla zaman varsa keyif için önce hamam tercih edilmelidir. Sağlık açısından hamam ya da saunanın sıralama farkı yoktur. Sauna sona bırakılırsa ter nedeniyle duşa girilmesi gerekmektedir.

İlk Önce Sauna Mı Buhar Banyosu Mu?

Buhar odası genellikle sauna sonrasında kullanılması tavsiye edilen sıcak odadır. Spor yapıldıktan sonra saunaya girildiğinde saunanın kuru sıcaklığı sebebiyle ter üzerinde kurumaktadır. Bu nedenle sauna sonrasında vücutta kalan terin atılması için buhar odası önerilmektedir.

Saunaya Ne Zaman Girmeli

Saunaya yemek yedikten 2 saat sonra girilmelidir. Ayrıca vücudu zorlayan spor ya da iş sonrası 30 dakika beklenmelidir. Keyifli ve sağlıklı bir deneyim için 2 ile 3 saatlik bir zaman dilimi ayarlanmalıdır. Vücut sıcakken ikinci kez kabine girilmemeli, arada yeterli bir zaman bırakılmalıdır. Ayrıca sauna sırasında bol bol sıvı tüketilmelidir. Yoğun ter nedeniyle vücudun sıvıya ihtiyacı olacaktır.

İlk Önce Sauna Mı Havuz Mu?

Yüzmeden önce sauna gibi sıcak alanlara girilmesi kasların gevşemesine neden olacağı için önerilmemektedir. Termal havuzlarda çok fazla yüzülmeyeceği ve durulmayacağı için saunaya önceden girmek büyük risk teşkil etmeyecektir. Özellikle 15 yaş altı ve 70 yaş üstü kişiler saunaya girmeden önce doktora danışmalıdır. Koah gibi solunum hastalığı olan kişilerin saunaya girmesi sağlık açısından sorun teşkil edecektir.

Saunadan Sonra Hamama Girilir Mi?

Saunada terleneceği için hamama sonradan girilmesi önerilmektedir. Saunanın sıcaklığı hamama göre yaklaşık 2 katı olduğu için yoğun terlemeye maruz kalınmaktadır. Eğer önce hamama girilirse sonradan duşa girilmesi gerekecektir. Bu nedenle, önce sauna sonra hamam şeklinde bir sıra izlenmelidir.

Sauna Duştan Önce Mi Sonra Mı?

Deri gözeneklerin açılması ve temizlenmesi için önceden duşa girilmesi önerilmektedir. Saunadan daha fazla faydalanmak için duştan sonra vücudun iyice kurulanması gerekmektedir. Fakat saunada terleneceği için tekrar duşa girilmesi önerilmektedir.

Saunada Kaç Dakika Durulur?

Saunada ortalama 5 ile 15 dakika durulmalıdır. 5 dakikadan az kalmak fayda sağlamayacağı gibi 15 dakikadan uzun durmak da vücut için zararlıdır. Ortalama 10 dakikalık periyotlar ile iki kez kullanılması önerilmektedir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir