Kaplıca Sinüzite İyi Gelir Mi? Sauna veya Hamam İyi Gelir Mi?
  1. Anasayfa
  2. Sağlık Bilgileri

Kaplıca Sinüzite İyi Gelir Mi? Sauna veya Hamam İyi Gelir Mi?

3

Kaplıca sinüzite iyi gelir. Sıklıkla kış aylarında görülen sinüzit, şiddetli baş ağrısı, burun ve geniz akıntısı ile kuru öksürük şeklinde belirtiler göstermektedir. Sinüzit, astım, bronşit gibi üst solunum yolları hastalarının kaplıcaya girmelerinin uygun olmadığı halk arasında yaygın olan yanlış bir bilgidir.

Oysa kaplıca gibi termal sular içeriklerinde iyot, kükürt ve karbondioksit bulundururlar bu bileşenler üst solunum yolu hastalıklarında destekleyici tedavi olarak kullanılmaktadır. Bu hastalar, doktorlar tarafından uygulanan buhar kürleri gibi destekleyici kürler sayesinde başarılı sonuçlar alınarak sağlıklarına kavuşmuşlardır.

Sinüzite iyi Gelen Kaplıcalar Hangileridir?

Sinüzite iyi gelen kaplıcalar; Gönen Kaplıcaları, Ayaş Kaplıcaları ve Afyon Kaplıcaları olarak sıralanabilir. Birçok probleme deva olan kaplıcalarda sinüslerinizde gevşeme ve rahatlama hissedeceksiniz. Kaplıca sinüzite iyi gelir ve burnunuzu açar.

Hamam Sinüzite iyi Gelir Mi?

Hamam, sinüzite iyi gelir gibi herkesi kapsayan bir yargıda bulunmak doğru olmaz. Sıcak su ve su buharının vermiş olduğu gevşeme ile vücut rahatlayabilir ve burun tıkanıklığının açılmasına yardımcı olabilir. Hamama gidildiğinde dikkat edilmesi gereken ıslak vücut ve saç ile soğuk havaya maruz kalmamak. Özenli bir şekilde giyinip saçların güzelce kurutulmuş olması gerekir.

Terlemek Sinüzite iyi Gelir Mi?

Sinüzit, özellikle kış aylarında ve soğuk havalarda artış gösteren bir hastalık olduğu için, sıcak ortamlar sinüzite iyi gelir. Terlemek de sinüzit tedavisinde evde uygulanabilecek yöntemlerden biridir. Özellikle yorganın altına girip baş bölgemizi iyice ısıtarak (nefes alacağınız kadar boşluk bırakmayı unutmayın) sinüslerimizin açılmasını sağlayabiliriz. Ancak bunun geçici bir tedavi olduğunu unutmayın ve burun tıkanıklığına karşı kaplıca suları veya ilaç gibi daha etkili tedavilere başvurun.

Sinüzit Terletir Mi?

Sinüzit grip veya nezle gibi bir enfeksiyon ile birlikte seyrettiğinde terleme yapabilir. Aynı zamanda, atak başlangıçlarında baş ağrısı da sıkça görülür.

Sauna Sinüzite iyi Gelir Mi?

Sauna da hamam gibi sinüzit tedavisinde etkisi kişiden kişiye değişmektedir. Tabi ki destekleyici tedavi şeklinde uygulanabilir. Doktora danışarak uygun görülen tavsiye edilen şekilde saunadan faydalanılabilir. Saunaya ek olarak buhara mentol gibi üst solunum yollarını açıcı yağ ve kürler de kullanılabilir. Bu takviye tedaviler uygulanırken mümkünse ev ortamında yapılmalı mümkün değil ise vücut ani ısı değişimlerine maruz bırakılmamalıdır. Saçlar kurutulmalı ve nemli saçlarla dışarı çıkılmamalıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

Sıcak su sinüzite iyi gelir mi

Sıcak su buharı, sinüs yollarını açarak mukusun incelmesine ve drenajına yardımcı olur, bu da sinüzit belirtilerinin hafiflemesine sebep olabilir. Bu nedenle, sıcak su buharının sinüzite iyi geldiği ve rahatlama sağladığı yaygın olarak kabul edilir.

Sauna gribe iyi gelir mi

Sauna, yüksek sıcaklığı sayesinde vücudu terletir ve bu da bağışıklık sistemini uyararak hastalıkla mücadelede yardımcı olabilir. Ancak, vücut zaten hastalıkla mücadele ederken sauna gibi aşırı sıcak ortamlar ekstra stres yaratabilir ve bazı durumlarda kişinin kendini daha kötü hissetmesine neden olabilir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir