İltihaplı Romatizmaya Termal Su İyi Gelir Mi?  Hangi Kaplıca?
  1. Anasayfa
  2. Sağlık Bilgileri

İltihaplı Romatizmaya Termal Su İyi Gelir Mi?  Hangi Kaplıca?

2

İltihaplı romatizmaya termal su iyi gelmez. Tıp dilinde romatoid artrit olarak bilinen iltihaplı romatizma hastalığına, genel olarak termal sularının iyi geldiği zannedilir. İltihap vücudun pek çok yerinde konumlanabilir. Çeşitli sebeplerle vücuda zerk etmiş bakteri ya da virüslerle vücudun başa çıkabilme yeteneğidir. Tabii böyle bir durumda iltihaplı bölgede ağrının yanında sıcaklık artışı da söz konusu olacaktır. Sıcaklığın yüksek olduğu bir bölgeye, termal suyu gibi sıcaklık seviyeleri oldukça yüksek olan başka bir sıcaklık temas ettirilirse vücut zarar görecektir. Tüm bunlardan ötürü iltihaplı romatizma şikâyeti olan kişiler termal suyu tercih etmemelidirler.

Hangi Kaplıca Romatizmaya İyi Gelir?

Romatizma, kas ve iskelet sistemi gibi hareket sisteminde meydana gelen ağrı ya da hareket kısıtlanması olarak tanımlanan kronik bir hastalıktır. Bu hastalığın tedavisinde kaplıca sularının olumlu yöndeki tesirleri bilinmektedir. Buradaki kıstas romatizmanın iltihapsız olmasıdır. Bolu / Göynük kaplıcaları romatizma tedavileri için en çok tercih edilenlerdendir. Suyun içerisinde kalsiyum ve bikarbonat bileşeni olduğundan kemik, kas ve iskelet sistemi için oldukça faydalıdır. Afyonkarahisar / Gazlı göl yine romatizmal hastaların en uğrak yerlerinden birisidir. Nevşehir / Kozaklı, Ankara / Kızılcahamam, Balıkesir / Gönen, İzmir / Ilıca, Konya / Ilgın, Afyon / Sandıklı kaplıcaları, romatizma hastalıklarının tedavisinde çokça ziyaret edilen kaplıcalardır.

Yumuşak Doku Romatizmasına Kaplıca İyi Gelir Mi?

Yumuşak Doku Romatizmasına (fibromiyalji) kaplıcalar iyi gelmektedir. Hem suyun sıcaklığı hem de içerisindeki mineraller ve elektrolitler sayesinde hastalar olumlu yönde gelişmeler görmektedirler. Özellikle kış aylarının gelip havanın soğumasıyla birlikte ağrıları artan kişiler, bu kaplıcalarda şifa arayışına girmektedirler. Ağrılarının azaldığı yönünde beyan veren çok sayıda hasta bulunmaktadır.

Romatoid Artrit Hastaları Kaplıcaya Girebilir Mi?

Romatoid Artrit hastalığına sahip olan kişilerin kaplıcaya girmeleri tavsiye edilmemektedir. Bunun sebebi; iltihaplı romatizmaya termal su iyi gelmez. İltihap, sıcak uygulamayı seven bir hastalık değildir. Kaplıca sularının ortalama dereceleri düşünüldüğünde bu tedavi yöntemi ağrıların daha da artmasını sağlayacaktır.

Kaplıca İltihaba İyi Gelir Mi?

Kaplıcalar; romatizmadan kadın hastalıklarına, siyatikten gut hastalığına kadar pek çok rahatsızlığa iyi gelmektedir ancak iltihaba iyi gelmemektedir. Vücutta herhangi bir yerde iltihaplanma var ise öncelikli olarak bu iltihabın kurutulması gerekir. Öyle ki bu işlem yapılmadan cerrahi müdahale dahi yapılmaz. Böylesine ciddi bir hastalığın sıcakla teması gerçekleştirilmemelidir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Yorumlar (2)

  1. FATMA SIHYUREK 4 gün önce

    SELAM
    BENDE ILTIHABLI ROMATIZMA VAR GECEN YAZ THERMALE GITTIM GELDIGIMDEN BERI KABURGALARIM AGRIYOR BU YILDA GITMEK ISTIYORUM AMA SANIRIM BANA YARAMIYOR SIZCE GIDIMMI?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir