Kaplıcanın Kadın Hastalıklarına Faydaları Nelerdir?
 1. Anasayfa
 2. Sağlık Bilgileri

Kaplıcanın Kadın Hastalıklarına Faydaları Nelerdir?

0

Kaplıcalar, kükürtlü su ve radyoaktif özelliğine sahip olduğu için birçok kadın hastalığına iyi gelir. Türkiye’deki mineralli sulara sahip kaplıcaların kadın hastalıkları tedavisinde kullanımı yaygınlaşmıştır. Kaplıcanın kadın hastalıklarına faydaları;

 • İdrar yolu enfeksiyonuna iyi gelir. Yüksek mineralli su sayesinde iltihabın yayılmasını önler. Magnezyum, kalsiyum ve bikarbonat gibi içerikleri barındırdığı için faydalıdır.
 • Ağrılı adet sancılarını azaltır. Buna ek olarak yumurtalama problemlerine karşı da iyi geliri.
 • Vajinal bölgedeki iltihaplarda kaplıca suyu buharı ile tedavi yapılır. Buna ek olarak yumurtlama problemlerinde havuz veya küvete oturtularak tedavi yapılır.
 • Over yetmezliği gibi durumların tedavi edilmesi konusunda da son derece etkili olmaktadır.
 • Fonksiyonel sterilite yani diğer adı ile kadınlarda meydana gelen kısırlığın en iyi tedavi yöntemlerinden biri olarak ön plana çıkar.
 • Ameliyat sonrası ortaya çıkan hasarların daha hızlı bir şekilde onarımını sağlar.
 • Adet düzensizliği yaşayan kadınların daha düzenli bir adet döngüsü geçirmelerini sağlar.
 • Kaplıca suyu radyoaktivite ve mineral içerdiği için cinsel arzuyu da arttırabilir.
 • Kadınların genital organ ile ilgili rahatsızlıklarını kaplıcalar ile ortadan kaldırmak mümkündür.

Bu gibi etkilerinden dolayı son zamanlarda kadınların sağlık sorunlarını gidermek için en çok tercih ettiği doğal yöntemler arasında yer almaktadır.

Kaplıca Suyu Kadın Hastalıklarına İyi Gelir Mi?

Kaplıca suyu kadın hastalıklarına iyi gelir. Kan akışının daha düzenli olması konusunda fayda sağladığı için kist ya da adet sorunu yaşayan kişiler için en iyi gelen yöntemler arasında ye almaktadır. Kaplıca suyu radyoaktif bir içeriğe sahip olmasından dolayı yumurtalıkta meydana gelen iltihap durumunu da tedavi edici özelliğe sahiptir. Aynı zamanda kısırlık gibi hastalıkların iyileşmesi konusunda da çok etkili olduğu bilinmektedir. Çok uzun süre kaplıca suyu içerisinde kalınması ise doğru değildir. Gerekli olan süreyi bilip, ona göre bir ilerleme göstermek gerekir. Kadınlarda en sık görülen hastalıklardan biri idrar yolu enfeksiyonudur. İdrar yolu enfeksiyonu tedavisinde de kaplıca suyu oldukça faydalıdır.

Kadın Hastalıkları İçin Hangi Kaplıca?

Kadın hastalıklarında Muğla-Köyceğiz Sultaniye kaplıcaları tedavi edici özelliği ile ön plana çıkar. Kadınlarda meydana gelen hastalıklar tedavi edilmez ise çok daha ciddi sağlık sorunları meydana gelir. Bu sebeple de tedavi edilmesi çok önemlidir. Doğal yöntemler ile kadın hastalıklarını ortadan kaldırmak için kaplıcalar en etkili yöntemler arasında yer alırlar. İçerisinde kükürt ve radyoaktif iyonlar bulunmasından dolayı kadın hastalıkları ve başka birçok hastalık için faydaları ön plana çıkar. Afyon’da bulunan kaplıca suları da son derece şifalıdır. Yumurtalıkların da daha iyi çalışmasına yardımcı olan kaplıcalara yılda 1 defa gitmek yeterli olacaktır.

Termal Su Adeti Etkiler Mi?

Termal su adet düzensizliğini etkileyen doğal yöntemler arasındadır. Adet düzensizliği pek çok kadında görülen kadınsal hastalıklardan biridir. Bu düzensizlik için ilaç tedavisi olsa da sürekli ilaç kullanımı başka yan etkilere sebep olabilir. İlaç kullanmak yerine doğal yöntemlere yönelim sağlamak için ise termal su yani kaplıca suları en iyi yöntemlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. 60 ila 70 derece civarında olan termal sular kasıkta bulunan kan akışını hızlandırıp bu şekilde adet düzensizliğini ortadan kaldırmaktadır. Bunun yanı sıra daha pek çok adet düzensizliği sorununa karşı tedavi edici özellikte olmaktadır. Genital bölgede bulunan mantar gibi rahatsızlıkları da giderir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir