Menisküse Kaplıca İyi Gelir Mi? Sülük İyi Gelir Mi?
  1. Anasayfa
  2. Sağlık Bilgileri

Menisküse Kaplıca İyi Gelir Mi? Sülük İyi Gelir Mi?

0

Menisküse kaplıca iyi ya da kötü gelmez, bu durumun bilimsel olarak bir dayanağı yoktur. Menisküs yırtıklarında çok bilinen ama yanlış olan bir durum vardır ki bu durum da menisküse kaplıcaların iyi geldiğidir. Menisküs gibi ciddi rahatsızlıklarda termal su sadece sizin ve vücudunuzun rahatlamasına neden olur. Rahatsızlığının geçmesi için ekstra olarak bir tetikleyici etki yapmaz.

Menisküs rahatsızlıklarında doktor tavsiyesine göre hareket edilmesi en doğru olan yoldur. Yapılacak hatalı ya da yanlış bir harekette ameliyat olma riski söz konusudur. Bu yüzden dikkatli olmalı ve rahatsızlığınızı anladığınız ilk andan itibaren randevu alarak doktora gitmeniz gereklidir. Yapılacak tetkikler sizin rahatsızlığınızın düzeyini belirler.

Menisküse Termal Su İyi Gelir Mi?

Menisküse termal suyun iyi gelip gelmediği kanıtlanmamıştır. Doktorlar tarafından verilen tavsiyelerde menisküs problemi yaşayanların termal suya girmemesi gerektiği söylenir.

Menisküse İyi Gelen Kaplıcalar

Menisküse iyi gelen kaplıca yoktur. Kaplıcalar sizin cilt rahatsızlığınıza, bel fıtığınıza, romatizmal ağrılarınıza kas ve iskelet sisteminizin rahatsızlıklarının giderilmesinde etkilidir. Vücudunuzun dinlenmesine ve cildinizin temizlenmesine olanak sağlayan kaplıcaları menisküs için ziyaret etmeniz fayda getirmez. Bu konuda doktor tavsiyesi almanız gerekir.

Sülük Menisküse İyi Gelir Mi?

Sülük menisküse iyi gelmez. Sülük tedavisinin menisküs için kullanıldığında herhangi bir faydasının olduğu bilimsel olarak kanıtlanmamıştır. Bu yüzden menisküs yırtığı olduğunda sülük tedavisini uygulamak iyi ya da kötü herhangi bir şekilde menisküse etki etmez.

Sülük; varis, hemoroid, deri hastalıkları vb. rahatsızlıkların giderilmesinde etkilidir. Menisküs için herhangi bir etkisi olmadığı doktorlar tarafından söylenir. Cilt rahatsızlığınız bulunuyorsa sülük tedavisini kullanmanız çok daha doğrudur.

Menisküse Ne İyi Gelir?

Menisküse iyi gelen şeyler şu şekilde sıralanabilir;

  • Düzenli egzersiz yaparak vücudunuzu zinde tutmak,
  • Ani hareketlerden uzak durmak,
  • Bölgeye dakika aralıklarla buz koymak,
  • Doktor tavsiyesine bağlı olarak ilaç kullanmak,
  • Düzenli olarak yürüyüş yapmak,
  • Zencefil suyunu bölgeye sürerek ağrıların dinmesini sağlamak,
  • Doktor tavsiyesi olduğu takdirde fizik tedavi uygulamak,
  • Vücudunuzu bir fizyoterapist eşliğinde dinç ve sağlam tutmak menisküse iyi gelir.

Menisküs rahatsızlığınız ilerlemişse ameliyata kadar giden bir süreç sizi bekler. İlk tedavi genellikle dinlenme olurken sonra buz tedavisi, ilaç tedavisi ve terapi şeklinde devam eder. Bu şekilde rahatsızlıktan kurtulmadığınız takdirde ameliyata kadar süreç ilerleyebilir. Ameliyat olma ya da olmama durumunu doktor belirler.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir