Varislere Termal Su İyi Gelir Mi? Kaplıca Varis Tedavisinde Tüm Merak Edilenler
  1. Anasayfa
  2. Sağlık Bilgileri

Varislere Termal Su İyi Gelir Mi? Kaplıca Varis Tedavisinde Tüm Merak Edilenler

3

Varislere termal su iyi gelmez. Genel bir kanı olarak bacaklarda oluşan varise termal ya da kaplıca sularının iyi geldiği düşünülebilir. Aslında tam aksine termal suyun yüksek ısısı, bacaklardaki varislere zarar verir. Varis, bir damar genişlemesidir ve termal suyun sıcaklığı bu damarların daha da genişlemesine sebebiyet verir. Bu durum da kişinin ağrı ve sancı yaşamasına sebep olur. Kılcal damarların çatlamasına ya da daha hızlı bir biçimde ilerlemesine neden olur.

Varis İçin Sıcak Su Mu, Soğuk Su Mu?

Varis; bacaklarda ağrı, sızı, kramp ve geceleri yanma gibi semptomlara neden olmaktadır. Bunun sebebi de damar içindeki basıncın artması ve damarın genişlemesi, bu genişleme ile birlikte damardan sızan sıvının deride şişlik oluşturmasıdır. Bu çerçeve de bakılacak olursa varise sıcak su iyi gelmemektedir çünkü bu, damarların daha da genişlemesine yol açacaktır.

Çok soğuk bir su da tercih edilmemelidir. Mümkün olduğunca ılık su ile bacaklar rahatlatılmalıdır. Normal şartlarda yorucu bir günün akabinde evde bacaklara uygulanan soğuk su kompleksi iyi gelir ancak varis şikâyeti var ise ılık su tercih sebebi olmalıdır.

Varis Sıcağı Sever Mi? Hastalık açısından değerlendirilirse varis sıcağı sever. Varis, damarların deri altında genişlemesi sonucu oluşan mavi ve mor renkte görünen bir bacak hastalığıdır. Burada damar genişlemesi, varisin sıcağı sevdiğinin bir göstergesidir. Sıcaklık arttıkça genişleyen damarlar, varis ve daha pek çok hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Bu sebepten sıcak sulardan, fazla güneş alan yerlerden olabildiğince uzak durulmalıdır. Bu nedenle, varislere termal su iyi gelmez.

Sauna Varislere İyi Gelir Mi?

Savuna varislere kesinlikle iyi gelmez. Sauna sıcak bir ortam olduğu için, uzak durmalı, saunada bulunmaktan kaçınmalısınız.

Termal su varise iyi gelir mi?

Kaplıca varise iyi gelir mi, pek olumlu etkileri olduğu söylenemez. Yüksek sıcaklıkların varisli damarlar üzerinde olumsuz etkileri olabileceği de bilinmektedir:

  • Damarların Genişlemesi: Sıcak termal sular, damarların genişlemesine neden olarak varisli damarlarda kanın birikmesini ve şişliği artırabilir.
  • Dolaşımın Yavaşlaması: Aşırı sıcaklık, kan dolaşımını yavaşlatabilir ve varislerin şiddetini artırabilir.

Bu nedenle, varis problemi olan kişilerin termal su kullanmadan önce bir sağlık profesyoneline danışmaları ve şu hususlara dikkat etmeleri önerilir:

  • Termal suyun sıcaklığının çok yüksek olmamasına özen göstermek.
  • Sıcak suda uzun süre kalmaktan kaçınmak.
  • Termal su tedavisini bir uzman eşliğinde ve önerilen süreler dahilinde uygulamak.

Varise iyi gelen kaplıcalar

Varisler için faydalı olabilecek kaplıcaları belirlerken, şu özelliklere sahip olanları tercih etmek önemlidir:

  • Su sıcaklığının çok yüksek olmaması,
  • Mineralli suların dolaşım sistemini destekleyici etkilerinin olması,
  • Kaplıcanın genel sağlık ve dinlenme imkanları sunması.

Türkiye’deki bazı kaplıcalar, bu tür sağlık sorunları için önerilmektedir. Örneğin:

Bu kaplıcaların varisler üzerindeki etkisi kişiden kişiye değişebilir ve herhangi bir tedaviye başlamadan önce bir sağlık profesyoneli ile danışılması önemlidir. Ayrıca, kaplıcaların sağlık yararları ve kullanım koşulları hakkında daha fazla bilgi almak için doğrudan kaplıca yönetimleri ile iletişime geçmek veya bu konuda uzman bir doktora danışmak en doğru yaklaşım olacaktır.

Varis Neyi Sevmez?

Varis hastalığı, sıcakla doğrudan ilişkili bir hastalık olduğu için, sıcak ortamlarda bulunmaktan kaçınmalı, termal su ve kaplıca tatillerinden kaçınmalısınız. Ayrıca saunaya girmekten kaçınmalı, evde banyo yaparken de ılık su kullanmalısınız. Özellikle sıcak ve nemli yaz günlerinde, eve döndükten sonra mutlaka varis olan bölgelerinizi çok soğuk olmayan su ile yıkayıp rahatlatmalısınız.

Varisten korunmak için uygulanabilecek başka bir önlem de, yüksek topuklu ayakkabı giymekten kaçınmaktır. Dolaşımınızı olumsuz etkileyebilecek bu tür ayakkabılar nedeniyle varisiniz artabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Kaplıca suyu varise iyi gelirmi

Kaplıca suyunun varislere etkisi kişiden kişiye değişebilir; bazı durumlarda dolaşımı destekleyici mineraller içermesi nedeniyle rahatlatıcı etkisi olabilir. Ancak, yüksek sıcaklıkların varisli damarları olumsuz etkileyebileceği için, kaplıca suyunun kullanımında dikkatli olmak ve aşırı sıcaklardan kaçınmak önemlidir.

Varise sıcak mi soğuk mu iyi gelir

Soğuk uygulamalar, varisli damarların büzüşmesine yardımcı olarak şişliği ve ağrıyı azaltabilir, bu nedenle genellikle varise iyi gelir. Sıcaklık ise damarları genişletebilir ve varis şikayetlerini artırabilir, bu yüzden varisli bölgeye sıcak uygulamaktan kaçınmak önerilir.

Varislere kaplıca iyi gelir mi

Kaplıca suyunun varislere etkisi kişisel sağlık durumuna ve suyun sıcaklığına bağlıdır; düşük sıcaklıkta termal su faydalı olabilirken, yüksek sıcaklıklar varis şikayetlerini artırabilir. Varis problemi olan kişiler için kaplıca suyunun kullanımı, bir sağlık profesyonelinin önerileri doğrultusunda dikkatli bir şekilde yapılmalıdır.

Kaplıca varise zararlı mı

Kaplıca sularının yüksek sıcaklığı varisli damarların genişlemesine ve kan akışının yavaşlamasına neden olarak varis şikayetlerini artırabilir, bu yüzden zararlı olabilir. Varis problemi olan kişilerin kaplıca kullanımında sıcaklığa ve süreye dikkat etmeleri ve mümkünse tıbbi tavsiye alarak hareket etmeleri önerilir.

Varise sıcak su iyi gelir mi

Sıcak su, varisli damarların genişlemesine ve kan dolaşımının yavaşlamasına yol açarak varis şikayetlerini kötüleştirebilir, bu nedenle genellikle önerilmez. Varisler için soğuk su uygulaması, damarların büzülmesine ve şişliğin azalmasına yardımcı olabilir ve daha faydalı olabilir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir