Kaplıcaya Hamileler Girebilir Mi?
  1. Anasayfa
  2. Sağlık Bilgileri

Kaplıcaya Hamileler Girebilir Mi?

8

Hamilelerin kaplıcaya girmesi uzmanlar tarafından önerilmemektedir. Kaplıcalardan çıkan sular normalin üzerinde sıcaktır. Sıcak su nedeni ile ortam da buharlı sıcaktır. Bu sıcaklık anne adaylarının fenalaşmasına, bayılmasına neden olabilir. Benzer şekilde sıcak suyun karın bölgesine teması bebeklerinin gelişimlerine zarar verebilir. Bu sebeple gebeliğin her döneminde kaplıcalardan uzak durmak gerekmektedir.

Yeni Hamileler Termal Suya Girebilir Mi?

Yeni hamilelerin termal suya girmemesi gerekir. Termal sular normal sulardan daha yüksek ısıya sahiptir. Bu sıcaklık anne karnındaki bebeklerin olumsuz etkilenmesine sebep olur. Özellikle ilk 3 aylık yeni gebelik döneminde bebeğin gelişiminde bozukluk yaratıp sakatlık ortaya çıkarabilir. Ayrıca ortamın sıcak olması anne adayının daha fazla terlemesine ve su kaybetmesine neden olur. Bu durumda kaybedilen sıvı yerine konulmadığında vücutta ani değişimler meydana gelir.

Hamileler Neden Kaplıcaya Giremez?

Hamileler iki neden ile kaplıcaya giremez. Bunlardan ilki kaplıcadaki termal suyun yüksek ısısıdır. Bu sıcak su anne karnındaki bebeğin gelişiminde olumsuz rol oynar. Hatta gelişim aşamasında organlarına zarar verip sakat olmasına sebep olur. İkinci olarak ise yine sıcak sudan kaynaklanan ortam ısısı ve buhardır. Ortam ısısının yüksek olması ve buhar anne adayının da vücut ısısının yükselmesine sebep olur. Vücut ısısındaki yükseliş kan damarlarını genişletir. Bu durumda anne adayında bayılma durumu yaşanır.

Hamilelikte Sıcak Su Zararlı Mı?

Hamilelik döneminde normalin üzerinde sıcak su (örneğin termal havuz) zararlı olduğu için hamilelerin kaplıcaya girmesi sakıncalıdır. Konu ile ilgili Amerikan Obstetrisyenler ve Jinekologlar Cemiyeti’de gebelerin sıcak sudan uzak durması gerektiğini bildirmektedir. Hamilelik sırasında vücudun sıcak suya maruz kalması, anne karnındaki bebeğin de vücut ısısının yükselmesine sebep olur. Bu durumda bebeğin gelişmekte olan organları zarar görüp normalden farklı gelişir.

Emziren Anne Termal Suya Girebilir Mi?

Emziren annenin termal suya girmesinde bir sakınca yoktur. Ancak termal suya girdikten sonra bebeğini emzirmeden mutlaka güzel bir duş alması gerekir. Bu hijyen için önemlidir. Ayrıca termal suda aşırı vakit geçirip su kaybetmemeye özen göstermelidir. Kaybettiği su miktarını karşılamak için bol su tüketip sağlıklı beslenmesi sütün kalitesinin ve miktarının azalmaması için önemlidir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir