Sauna Kalori Yakar Mı? Kalıcı Kilo Kaybı Yaşanır Mı?
  1. Anasayfa
  2. Sağlık Bilgileri

Sauna Kalori Yakar Mı? Kalıcı Kilo Kaybı Yaşanır Mı?

0

Sıcak ortamdan dolayı metabolizmanız çok hızlı çalışır ve bunun sonucunda da sauna kalori yakmanıza yardımcı olur. Su kaybından dolayı gerçek olmayan kilo kayıpları yaşayabilirsiniz. Vücut su aldığında bu kiloyu tekrar almanız muhtemeldir. Okuduğunuz haberlerde boksörlerin maça çıkmadan önce sunaya girip kilo verdiklerini görebilirsiniz. Bu durum sanıldığı gibi değildir; boksörler, birkaç saat öncesinde gerekli kiloya hızlı bir şekilde inmek için vücuttaki suyu azaltırlar. Vücutta azalan su maçtan sonra kolayca alınabilir. Bu nedenle de sauna kısa süreli su kaybına bağlı olarak kilo vermeye yardımcı bir yerdir.

Buhar Odası Kalori Yakar Mı?

Buhar odası ve sauna aynı şeydir ikisinde de oldukça iyi düzeyde kalori yakımı gerçekleştirir. Saunadan çıktığınızda su ihtiyacınızı karşılayacak ve eski kilonuza hemen döneceksiniz. Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir deneyde, koruyucu giysili bir itfaiyeci 100 dereceye varan sıcaklıklara girmiş ve kısa bir süre kaldıktan sonra taburcu edilmiştir. Birkaç dakika sonra litrelerce terler ve kilo verir ancak bu zayıflık sadece vücudunuzun su atması nedeniyledir. Vücudumuzun önemli bir bölümünün sudan oluştuğunu unutmamalıyız. Sauna kilo vermenize yardımcı olabilir ancak tek başına kilo vermenizi sağlamaz. Vücuttaki fazla suyun vücuttan atılmasına yardımcı olur.

hamam kalori yakar mi

Hamam Kalori Yakar Mı?

Hamamda aşırı bir hareket etmediğiniz sürece hamam ortamında kalori yakamazsınız. Hamamların içerisinde bulunan saunada kalori yakımı gerçekleştirirsiniz. Doğru zamanda ve kurallara uygun yapıldığında sauna, kas ve eklem ağrılarından bağışıklık sistemini güçlendirmeye kadar vücut üzerinde olumlu etkileri olabilen kuru ısı ve terleme ile vücudu detoksifiye etme yöntemi olarak kullanılmaktadır. Burada en önemli nokta saunanın sıcaklığını 100 dereceyi geçmeyecek şekilde doğru ayarlamaktır. Ortamı düzenli olarak su ile hafifçe ıslatmak solunum sistemini rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Saunaya girilen odanın düzenli olarak havalandırılmasını sağlamak gerekir. Sauna kullanımı haftada 3 günü ve günde 15 dakikayı geçmemelidir.

Sauna Kilo Verdirir Mi?

Sauna kısa süreli kilo verdirir. Saunada su kaybına bağlı olarak kilo kaybı yaşanmaktadır. Vücudunuzun rahatladığını hissedersiniz ancak bu uzun süreli bir kilo verme değildir. Saunada verdiğiniz kiloyu birkaç saat sonra almanız mümkündür. Uzun süreli kilo verme amacı ile saunaya girmek yanlıştır.

Sauna Metabolizmayı Hızlandırır Mı?

Evet, sauna metabolizmayı hızlandırır. Metabolizmanızın hızlanması sonucunda hızlı bir şekilde vücuttaki zararlı toksinleri dışarı atabilirsiniz.

1 Saat Sauna Kaç Kilo Verdirir?

1 saat saunada kalarak 90 kaloriye kadar kalori verirsiniz. Saunada kalori yakarsınız (saunada 30 dakika 60-70 kalori), ancak kısa vadede yaklaşık olarak aynı yakarlar. Bazı kadınlar sauna seansından önce ve sonra tartıldıklarında kilo verdiklerini fark ederler. Bu geçici bir kilo kaybıdır.

15 Dakika Sauna Kaç Kalori?

15 dakika saunada kalarak 20 ila 30 kalori arasında bir kalori yakarsınız. Saunalar kişinin yağını zayıflatmaz. Yani kalıcı bir zayıflık elde edilmez. Çünkü saunada vücut ter yoluyla su kaybeder. Saunadan çıkarken vücut kendini hafif hissetse de burada sadece vücut suyunu kaybeder. Kilo verme için yağ dokusunu kaybetmeniz gerekir. Yağ dokusundan kilo vermenin en iyi yolu düzenli egzersiz yapmak ve iyi yemek yemektir.

Alkollüyken Saunaya Girmeyin!

Alkollü bir şekilde saunaya girmek oldukça tehlikelidir. Bazen saunadayken alkol tüketmek isteyebilirsiniz. Bunun yerine taze meyve suları ile saunanın tadını çıkartabilirsiniz.

Düşük Kan Basıncı İle Saunaya Girmek Zararlıdır

Düşük kan basıncı ile saunaya girmek oldukça sakıncalıdır. Saunaya girmeden önce tansiyon kontrolünü yapmayı unutmayınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir