Masajdan Sonra Saunaya Girilir Mi? İşe Yarar Mı?
  1. Anasayfa
  2. Sağlık Bilgileri

Masajdan Sonra Saunaya Girilir Mi? İşe Yarar Mı?

0

Masajdan sonra saunaya girilmesinde bir sakınca yoktur. Masajla birlikte gevşeyen kaslarınız sauna ile birlikte daha da rahatlar. Bunun yanında masajdan 10 dakika kadar önce saunaya girmek masajdan alacağınız verimi daha da arttıracaktır ve size daha iyi gelecektir. Çünkü masajın amacı vücudu rahatlatmak ve kasları gevşetmektir. Masaj öncesi saunaya girerek bir bakıma vücudunuzu masaja hazırlamış olursunuz.

Masajdan Sonra Duş Alınır Mı?

Masajdan sonra duş almanın bir sakıncası yoktur. Hatta masaj sonrası duş almanız bile gerekebilir çünkü masaj terapisi bittikten kısa bir süre sonra duş alarak rahatlamanız için kullanılan sıvıların vücuda nüfuz etmesini engellemiş olursunuz. Sağlık açısından masaj sonrası duş almak önem arz etmektedir.

Masaj Yaptırmadan Önce Saunaya Girmek İşe Yarar Mı?

Masajdan önce saunaya girmek işe yarayabilir. Saunada ciltteki gözenekler açılır, kaslar gevşer ve bu durum masajdan alınacak verimi arttırmaktadır. Masajda kullanılacak ürünler, etkisini daha hızlı bir şekilde gösterir ve gevşemiş olan kaslar masajla daha da rahatlamaktadır.

İlgili içerik: https://kaplica.net.tr/saunanin-faydalari/

Spordan Sonra Saunaya Girilir Mi?

Spordan sonra saunaya girilebilir, bu durumda herhangi bir sakınca yoktur. Sporda vücut ısınır ve kaslar gevşer. Özellikle ağır ve yoğun geçen sporlarda vücut çok fazla sıvı kaybına uğrar. Bu tip durumlarda saunada fazla kalınması baş dönmesi, bayılma veya kalpte ritim bozukluğu şeklinde sağlık sorunları ile karşı karşıya kalmamıza sebep olabilir. Dolayısıyla sauna öncesi yeterli miktarda sıvı tüketmekte yarar vardır.  Bu durumun ardından saunaya girmek kaslarınızı yumuşatacak ve üzerinizdeki yorgunluğu alacaktır.

Masajdan Sonra Ne Yapmalı?

Masaj sırasında aşırı rahatlamanın getirdiği bir uyku durumu vardır. Ancak masajdan tam verim almak için uyumamalısınız. Masaj sonrasında bulunduğunuz yerde özellikle yoga, kardiyo, fitness gibi spor salonları da vardır. Bunun amacı oradan masaj sonrasında egzersiz yaparak daha enerjik ve sağlıklı ayrılmanızı sağlamaktır. Masaj sonrası mutlaka duş almalısınız. Masaj sırasında kullanılan bazı sıvılar ve yağlar sizi rahatlatmak için kullanılır.

Masaj terapisi bittikten sonra kısa bir süre etkisini görmek için bekledikten sonra duş alarak yağların vücudunuza sızmasını önleyebilirsiniz. Masaj sonrası bol bol su içmelisiniz. Masaj sonrası yapabileceğiniz önemli aktivitelerden birisi de buhar banyosu yapmaktır. Masaj zaten rahatlatıcı bir etkiye sahiptir ancak sonrasında yapacağınız buhar banyosu sizi daha da iyi hissettirecektir. Buhar banyosunu masajdan önce yapmak daha iyi bir etki bırakabilir ancak sonra yapılmasında da bir sakınca yoktur.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir